Изпитание пред човечеството

Малко особено се чувствам, когато чета медицински трилър за пандемия по време на пандемия. Самата книга никак не напомня на настоящата действителност, но достатъчно добре резюмира възможните сценарии и прави ретроспекция на потушаването на отминали и почти забравени болести, свързани с вирусна и бактериална инфекция. Естествено, това е роман и води читателя в чисто литературни хипотези, дори крайности като прословутия свършек на света, когато започва да се разпада самата социална структура и предвидимото престава да играе своята роля. „Краят на октомври“ („Enthusiast“, 2020, с превод на Христо Димитров) обаче не е само вихрен екшън, мъртви тела и предупреждение за грешките, които можем да сътворим. Тук са намесени политика, религия, икономика и чисто човешкия фактор като основа на трагедията. Романът е и семейна драма, така че има какво да се случва на тези 480 страници. Не бих пропуснал и старанието на автора да събере достатъчно информация от медицински светила за целите на произведението си. Това е особено важно, ако искаш да напишеш нещо достатъчно въздействащо сред доста прочути класики със сюжет за пандемия.
Основната фигура е Хенри Парсънс – човек на науката, съпруг и баща, който трябва да балансира между работата си сред болести и създаденото с толкова препятствия семейно гнездо. Това действително е живот „на нож“, без възможност за избор и далеч повече несигурност, отколкото при която и да е друга професия. Ако си избрал да спасяваш света от вируси и си отдаден на лекарската професия, трябва да следваш определени принципи, написани преди хилядолетия. Самият Хенри има доста трески за дялане и трудно би забравил противоречивото си минало. Сега му се налага да посети поредното екзотично място и да се сблъска със смъртта и местните особености, които почти нямат общо със Западната цивилизация. Лорънс Райт е изградил добра основа, за да зададе важни въпроси относно ценностите, които изповядват различните народи и как биха се справили в определени ситуации.
Романът има и специфична нотка. Пандемията се разразява именно в ислямския свят, където владеят различни закони от религиозно естество. Въпросът тук не е да се сбориш с непредвидимата природа, за да оцелееш като вид, а да намериш пролука в собствената си съвест и вяра. Това се оказва нож с две остриета и сценарият на Райт го претворява с особен драматизъм. Не ми се иска да навлизам сред традиционните битки в световната политика, едва ли не логично вплетени в сюжета, но е редно да спомена, че в тази си част авторът постига обратен ефект. Нещата можеше да бъдат представени и по друг начин. Освен тази слабост, романът е увлекателен и го оценявам достатъчно добре.
Оценка от Книжен Петър: 3.8 / 5