Смъртта тегли отвъд зримото

Ако ужасът има лапи, то той ги протяга към смъртта и тайнственото ѝ очарование в литературата. След няколко класически и модерни теми, свързани с жанра, Кинг се насочва директно към последния стон на погубените души и страданието на живите, погребали своите близки. Естествено, в „Сейлъм’с Лот“ също се прокрадват идеи за връщане от смъртта (без да включваме призрачните проявления), но „Гробище за домашни любимци“ („Бард“, 2019, с превод на Весела Прошкова) прегръща темата с щедро изцапани пръсти и я превръща в зловеща история, която има способността да предизвиква кошмари. Тук митологичната част е заета древно индианско поверие и тайнствено гробище, обитавано от сили отвъд смъртта. По това време читателите са си изградили специално отношение към писателя и творчеството му. Страшните истории вече са запълнили солидна част от рафтовете вкъщи и никой не иска да бъде разочарован. Всъщност смъртта е вечна тема, накъдето и да се взре човек, но ако се пренесе с всичките си „фокуси“ в съвремието ни, то нещата опират или до лудост, или до възкресяване на легендите. Нека избягаме от почти забавните начини за „комуникация“ с мъртвите и да се насочим към по-зловещите варианти, дали на тази книга култовия статус на една от най-обичаните книги на Краля.
Харесвам книги за малки градчета, далеч от развихрилата се модерна епоха, които приютяват обикновени хора. Около тях винаги има диви места и човек може да срещне красотата на природата или тайнственото очарование на гъстите гори. Тук все ще се появи някой да разкаже за местните поверия и легенди, ще те впримчи в личните си страсти, без да се досеща, че може да повлияе пагубно на невинните. Това се случва с доктор Луис Крийд и семейството му. Първият признак за приближаващото нещастие идва с грижливо поддържаната пътека към малко гробище, където местните деца погребват домашните си любимци. Всъщност това е чудесен начин за запознанство със смъртта и нейната безвъзвратна пустота. Луис и Рейчъл имат този проблем с малките си деца. Докато за Гейдж все още е рано, то петгодишната Ели наистина трябва да свикне с тази мисъл, защото един ден любимият ѝ котарак е прегазен на близкото шосе и новината е на път да съсипе щастието на малкото момиче. Ритуалът по погребението е извършен, но успокоението не настъпва. За Кинг е ясно, че има ли причини за надежда в свят, изтъкан от нещастия, да направиш необходимата крачка е лесно решение. Индианска легенда разказва за друго гробище, където силите на мрака и светлината се размиват. Там животът и смъртта се срещат, за да сътворят нещо немислимо.
Постепенно романът се превръща в тиктакащ механизъм с наново зареден акумулатор. Титаничната битка се пренася в умовете на героите и предвещава трудни избори. Харесвам депресиращите съновидения при Кинг, които са способни да извадят от релси и най-дисциплинираните човешки характери. Сънищата идват неканени, провеждат своята терапия на вандализъм и променят изцяло посоката на сценария. Появяват се паразитиращи мисли от минали премеждия. Как би се справил с проблема един лекар, попаднал в подозрителна ирационална действителност? Въпросите се редят един след друг, а отговорите са прекалено далеч от разума.
Отново вълнуващ и безпощаден Кинг, какъвто го познавам от предните му петнайсетина книги. Разбира се, препрочитането ми дава по-богата основа за разсъждения. Специално „Гробище за домашни любимци“ има и сантиментална стойност заради темата. Ако тръгна назад, ще стигна до любими класики, в които възкръсването на мъртвите е основната атракция. В съвременен контекст богатото въображение на Кинг е добавило неимоверно много. Ако не го познавате като автор, спокойно можете да започнете с тази книга.
Оценка от Книжен Петър: 5 / 5
„Кери“
„Сейлъм’с Лот“
„Сияние“
„Гняв“
„Нощна смяна“
„Сблъсък“
„Дългата разходка“
„Мъртвата зона“
„Живата факла“ („Подпалвачката“)
„Пътна мрежа“
„Куджо“
„Бягащият човек“
„Стрелецът“ („Тъмната кула“, книга 1)
„Особени сезони“
„Кристин“
„Гробище за домашни любимци“
Страхотно представяне! Вдъхновявате да се чете, аз също съм на вълна Кинг.
ХаресвамLiked by 1 person
Благодаря! Тази година ще допълня с още поне 20 негови книги. Някои съм ги чел, когато тепърва излизаха в България. Ще стигна и до тези, които не съм чел. Да, истинско удоволствие е! 😊
ХаресвамLiked by 1 person
Pingback: „Годината на върколака“ на Стивън Кинг | Книжен Петър