Зловещата легенда възкръсва

Сред сюжетите в жанра хорър има такива с особен блясък. Вампирите, духовете и върколаците не се нуждаят от представяне, защото често присъстват в класическите страшни истории и почти всяко дете е изтръпвало от ужас в леглото си, очаквайки да ги срещне. В предишните си романи и разкази Кинг вече е употребил за тъмните си цели първите два персонажа, така че идва ред на върколаците. Но дори през 1983-а една подобна история би изглеждала прекалено ретро. Наоколо вече витаят „модернистични“ извънземни и генномодифицирани чудовища, така че нещата опират до нещо по-специално: богато илюстрирано колекционерско издание от Краля на ужаса. Кажете обаче на почитателите, че не всички ще се доберат до това чудо и те със сигурност ще се разсърдят. Затова съвсем ненадейно „Годината на върколака“ („Ибис“, 2022, с превод на Адриан Лазаровски) се нарежда върху вече солидната купчина романи и сборници за радост на всички. Кратката книга няма кой-знае какви претенции, ако я сравним с миналите като вихрушка пълнокръвни романи, но пък създава особено очарование в четящите хорър.
Историята ни пренася в типичното за творчеството на писателя градче Таркърс Милс, което се вълнува предимно от банални неща и никой в него не подозира какво ще се случи съвсем скоро. Страхът се разпростира като гигантска вълна, когато всеки месец по пълнолуние някой жител се прощава с живота си. Но врели и кипели сред тази пустош жители си представят скитник или кръвожадно диво животно. Свидетели няма, така че неизвестността се превръща в основна причина за драматизации. При поредната среща обаче едно момче в инвалидна количка слага началото на същинската развръзка. Най-накрая някой трябва да помисли сериозно как да разконспирира виновника. С типичния си стил, но без дълбочина, разказът поема по класическата рецепта. Би било прекрасно да видим добре изградени образи и нещо изненадващо, но не това е целта на произведението. Много писатели са изразявали своята почит към родоначалниците на жанра, а и Кинг пази доста впечатления от своето детство, когато е поглъщал ненаситно страшни истории.
Тази кратка книга съвсем не би задоволила апетитите на почитателите. Тя само показва откъде тръгва всичко и как един мечтател може да развихри въображението си и да се превърне в съвременна емблема на хоръра. За мен тази среща е прекрасна. Не съм престанал да чета класически автори на страшни и мистериозни истории. Дори има още много за преглеждане, защото тепърва се трупат преводни томчета на по-малко популярни у нас автори. За прохождащите в жанра: като за начало изберете някой роман на Кинг и оставете разказите и книги като тази за по-нататък.
Оценка от Книжен Петър: 4 / 5
„Кери“
„Сейлъм’с Лот“
„Сияние“
„Гняв“
„Нощна смяна“
„Сблъсък“
„Дългата разходка“
„Мъртвата зона“
„Живата факла“ („Подпалвачката“)
„Пътна мрежа“
„Куджо“
„Бягащият човек“
„Стрелецът“ („Тъмната кула“, книга 1)
„Особени сезони“
„Кристин“
„Гробище за домашни любимци“
„Годината на върколака“